
02
10.2023
Adopcja dziecka: wymagania prawne, procedury i emocjonalne aspekty decyzji
Adopcja to bardzo ważna decyzja, która może diametralnie odmienić losy zarówno dziecka, jak i przyszłych rodziców. Proces adopcyjny jest jednak skomplikowany pod względem prawnym i emocjonalnym. Jakie są wymagania i procedury w przypadku adopcji dziecka? Jak przygotować się na emocjonalne wyzwania związane z powiększeniem rodziny? Zaznajomienie się z tymi zagadnieniami pomoże Ci przygotować się do adopcji dziecka.
Adopcja dziecka – jakie są wymagania?
Kandydaci rozważający przysposobienie dziecka muszą spełnić wymagania prawne:
- na adopcję mogą zdecydować się wyłącznie osoby pełnoletnie. Między dzieckiem a kandydatami na rodziców adopcyjnych powinna zostać zachowana odpowiednia różnica wieku.
- brak jest przeciwwskazań prawnych, które dyskwalifikują potencjalnych rodziców z adopcji. Osoby dotychczas karane lub o ograniczonych czynnościach prawnych nie mogą adoptować dzieci.
- brak przeciwwskazań zdrowotnych – niektóre problemy ze zdrowiem oraz uzależnienia mogą być przeszkodą w trakcie starań adopcyjnych. W przypadku osób przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, które podczas codziennego funkcjonowania wymagają pomocy, adopcja nie jest możliwa. Przyszły rodzic powinien być na tyle zdrowy i samodzielny, by zapewnić dziecku komfortową opiekę.
- kandydaci na rodziców posiadają stabilną sytuację materialną i mieszkaniową. Ich sytuacja ekonomiczna umożliwia utrzymanie siebie oraz pociechy na komfortowym poziomie.
Brak przepisów określających, jakie dokładnie dochody muszą mieć kandydaci, a pracownicy ośrodków adopcyjnych podchodzą do tej kwestii elastycznie. Należy udokumentować swoją sytuację materialną, np. przez zaświadczenie o zarobkach. - konieczne jest otrzymanie zaświadczenia z sądu z pozytywną decyzją o możliwości przysposobienia dziecka.
Wymagania osobiste, stawiane przed rodzicami adopcyjnymi, to:
- gotowość na przyjęcie dziecka do swojego życia,
- zrozumienie historii pociechy,
- w przypadku adopcji dziecka pochodzącego z innego kraju – zrozumienie i akceptacja różnic kulturowych oraz pochodzenia etnicznego pociechy.
Czy tylko małżeństwa mogą adoptować dziecko?
Zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim, jak i osoby samotne mają szansę na adopcję.
W przypadku małżeństw, obydwoje małżonkowie muszą wyrazić zgodę i chęć adoptowania dziecka. Nie może to być decyzja jednostronna.
Procedury adopcyjne – krok po kroku
- Zgłoszenie chęci adopcji
Osoby zdecydowane na adopcję powinny w pierwszym kroku zwrócić się do ośrodka adopcyjnego. Tylko w ten sposób możliwe jest przysposobienie dziecka według określonych procedur.
Ośrodek adopcyjny udzieli pomocy m.in. w stworzeniu wniosku z prośbą o adopcję oraz poinformuje, jakie dokumenty i zaświadczenia należy dołączyć do wniosku. Tak zebraną dokumentację należy następnie złożyć do sądu.
- Przygotowanie do adopcji
Przyszli rodzice adopcyjni przechodzą cykl szkoleń przygotowujących ich do nowej roli. Dowiadują się, jakie wymagania oraz obowiązki muszą spełnić, by możliwe było przyznanie im dziecka.
- Ocena środowiskowa
Pracownik socjalny odwiedza dom kandydatów, aby ocenić warunki, w jakich będzie żyć dziecko. Przeprowadzane są również rozmowy z rodziną i testy psychologiczne, które brane są pod uwagę przez ośrodek adopcyjny oraz sąd podczas wydawania decyzji o możliwości adopcji.
- Czas oczekiwania na dziecko
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, rozpoczyna się czas oczekiwania na dziecko. Ośrodek adopcyjny dopasowuje pociechę do rodziców według zgłoszonych przez nich wymagań dotyczących np. płci i wieku pociechy. Poszukiwanie odpowiedniego dziecka może trwać miesiącami, dlatego warto przygotować się psychicznie na to, że cały proces zajmie wiele czasu.
- Okres adaptacji
Po znalezieniu odpowiedniego dziecka, rozpoczyna się okres próbny, który pozwala przyszłym rodzicom oraz pociesze na wzajemne poznanie się i adaptację w nowej sytuacji.
- Decyzja sądu
Ostatnim etapem jest postępowanie sądowe, które formalnie zatwierdza adopcję. Czas oczekiwania na decyzję sądu (od momentu złożenia wniosku) może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Emocjonalne aspekty związane z adopcją
Decyzja o adopcji powinna być przemyślana i podjęta świadomie, uwzględniając nie tylko zalety, ale również potencjalne problemy tego rozwiązania.
Warto zasięgnąć opinii i porad osób, które zostały rodzicami adopcyjnymi lub są w trakcie starań o przysposobienie pociechy. Rady osób znajdujących się w podobnej sytuacji okażą się niezwykle cenne i pozwolą spojrzeć na całą sprawę z innej perspektywy.
Kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą liczyć się z tym, że nie od razu znajdzie się dziecko dopasowane do ich profilu rodziny. Pociechy mają swoją przeszłość, często traumatyczną i wywołującą problemy emocjonalne, trudności z zaufaniem lub nawiązaniem bliskich relacji, co bywa sporym wyzwaniem dla potencjalnych rodziców. Warto przygotować się na różne reakcje dziecka i dać mu czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.
Dobrym pomysłem okażą się wspólne spotkania z terapeutą. Specjalista może pomóc zarówno rodzicom, jak i dziecku w zrozumieniu oraz przepracowaniu różnych emocji związanych z procesem adopcyjnym.
Bliscy mogą okazać istotne wsparcie rodzicom starającym się o adopcję dziecka, jednak potrafią być również źródłem trudności i sporów. Najlepiej otwarcie porozmawiać z rodziną o swoich obawach i oczekiwaniach związanych z adopcją.
Podsumowanie
Adopcja jest zjawiskiem złożonym, zarówno pod względem formalnym, jak i emocjonalnym. Wymaga od przyszłych rodziców przygotowania prawnego, cierpliwości oraz zrozumienia pociechy. Poznanie procedur adopcyjnych oraz świadomość wyzwań związanych z przysposobieniem dziecka po trudnych przejściach pomoże kandydatom odpowiednio przygotować się do nowej roli. Oczekiwanie na znalezienie oraz przyznanie odpowiedniej pociechy często trwa miesiącami. Mimo to, zdecydowanie się na adopcję może przynieść wiele radości oraz dać dziecku szansę na lepsze życie w kochającej rodzinie.