Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 23

  • 6.2022

Niespodziewany wzrost rat kredytu frankowego. Kolejny powód do pozwania banku.

 

Szwajcarski Bank Narodowy podniósł główną stopę procentową o 50 pb. To pierwsza podwyżka w tym kraju od 15 lat. Niestety po takiej decyzji, polski złoty szybko stracił na wartości względem franka szwajcarskiego. Będzie to miało wkrótce bezpośredni wpływ na kredyt denominowany lub indeksowany do tej waluty. Frankowicze w Polsce odczują wzrost miesięcznych rat i co ważniejsze – nastąpi zwiększenie wartości sald ich zadłużenia.

Wyższa rata i wyższe saldo zadłużenia

Nie chcemy straszyć, po prostu przedstawiamy fakty. Stopy procentowe w Szwajcarii, a szczególnie ich wpływ na kurs franka, interesuje wielu kredytobiorców w Polsce, ponieważ kwestia ta ma bezpośredni wpływa na wysokość zadłużenia Frankowiczów. Główną cechą kredytów frankowych jest to, że wartość zadłużenia kredytobiorcy wyrażona jest we frankach, a nie w złotówkach. Im wyższy kurs franka szwajcarskiego tym wyższą kwotę w złotych należy zapłacić. Uszczuplenie budżetu domowego nie ominie także tych Frankowiczów, którzy spłacają kredyt bezpośrednio w CHF, ponieważ wciąż są oni uzależnieni od kursu tej waluty.

Wzrost raty o kilkaset złotych?

Niestety to nie koniec złych wiadomości dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. Ekonomiści przewidują dalszy wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. W efekcie czego, w pierwszej połowie przyszłego roku główna stawka może być o 1,5 pkt proc. wyższa niż jeszcze kilka dni temu. Według ekspertów Frankowicze powinni przygotować się na istotny wzrost rat kredytowych w przyszłym roku. Szacuje się, że rata może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Może to przynieść efekt wzmożonego zainteresowania pozywaniem banków, ponieważ jest to kolejny ważny powód, dla którego warto złożyć pozew przeciwko bankowi i unieważnić lub „odfrankowić” sądownie posiadany kredyt we frankach. Nie warto z decyzją zwlekać, ponieważ aktualnie (z uwagi na masowy wpływ spraw frankowych do sądów) na rozpatrzenie sprawy czeka się około 2 lat w I instancji. Czas ten będzie się systematycznie wydłużał, dlatego naprawdę warto już teraz podjąć pierwsze kroki w celu unieważnienia posiadanego kredytu we frankach.

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na wszystkie Państwa pytania lub wątpliwości.

Karolina Jabłkowska-Byrska

radca prawny

kj@jhcadwokaci.pl, 600986727

Comments are closed.

Skip to content