03
8.2023
Pierwszy wyrok ws. kredytów złotowych – WIBOR usunięty!
Czy „złotowicze” będą nowymi „frankowiczami”?
7 lipca br. pojawił się pierwszy w Polsce wyrok w sprawie kredytów złotowych obciążonych wskaźnikiem WIBOR. Wyrok jest w pełni korzystny dla kredytobiorców, ponieważ usuwa wątpliwy WIBOR z umowy kredytowej. Przełomowy wyrok został wydany przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze. Orzeczenie jest nieprawomocne, ale daje sporą nadzieję „złotowiczom”. Poniżej wyjaśniamy, co się z tym wiąże.
Warto najpierw przypomnieć, czym dokładnie jest WIBOR i jak wpływa na zobowiązanie kredytowe. WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) jest to wskaźnik referencyjny, według którego banki udzielają pożyczek innym bankom. Jest to więc miernik, który wraz z marżą banku jest składową oprocentowania kredytu.
Jak ustalany jest wskaźnik WIBOR? Od czego zależy?
Wskaźnik jest uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Oblicza się go w codziennych sesjach, procedura ta określana jest mianem „fixingu”. „Fixingi” odbywają się w dni robocze o godzinie 11:00 rano. Cały proces polega na obliczeniu średni arytmetycznej uzyskiwanej z oprocentowania pożyczek międzybankowych, podawanych przez największe banki w Polsce, czyli m.in. mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, BNP Paribas Polska. Administratorem wskaźników referencyjnych jest spółka GPW Benchmark S.A.
Z czym wiąże się obecność wskaźnika WIBOR w umowach konsumenckich?
Zagrożenie, które z niego wypływa, wynika z nadużyć przy ustalaniu jego wysokości. Mówi się o tym, że stawki WIBOR są zawyżane, co, rzecz jasna, działa na korzyść banków, z niekorzyścią dla konsumentów. Warto dodać, że już przed tym wyrokiem wielokrotnie poddawano w wątpliwość sposób ustalania stawek WIBOR.
Wyrok zapadł w trybie zaocznym, ponieważ bank nie odpowiedział na pozew. W owym piśmie przeciwko bankowi została mu zarzucona „nietransparentność stawki referencyjnej WIBOR i możliwość manipulacji tą stawką przez banki”. Bankowi zarzucono również brak dostarczenia regulaminu ustalania WIBOR, a także nie poinformował, że uczestniczy w ustalaniu owej stawki.
Sąd uwzględnił powództwo w całości, eliminując całkowicie wskaźnik WIBOR z umowy kredytowej, której dotyczy sprawa, a także zasądził kwoty, których żądali kredytobiorcy. Wyrok jest z pewnością przełomowy, chociaż jest jeszcze nieprawomocny.
Tak jak wspomnieliśmy, zapadł wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, więc bank ma jeszcze szansę złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia orzeczenia. Wyrok daje jednak nadzieję kredytobiorcom, a pozytywny przebieg tej sprawy może zachęcić kredytobiorców do składania pozwów w sprawach swoich kredytów złotówkowych obarczonych wskaźnikiem WIBOR.
Czy „złotowicze” będą więc nowymi „frankowiczami”? Oto jest pytanie. Może już wkrótce poznamy odpowiedź.