Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 15

  • 6.2023

Rozwód bez orzekania o winie

Rozstając się małżonkowie stosunkowo często nie pozostają w dobrych stosunkach. Dlatego nierzadko praktykuje się wnoszenie o rozwód z orzeczeniem o winie, w którym strona wnosi o rozwiązanie stosunku małżeństwa i orzeczenie o winie współmałżonka, czyli w skrócie stwierdzenie sądu, że to ta druga strona ponosi winę za rozpad związku małżeńskiego. Można powiedzieć, że rozwód z orzeczeniem o winie wiąże się raczej z większym z stopniem skomplikowania, bowiem winę trzeba w końcu udowodnić, a to wymaga skrupulatnego postępowania dowodowego.

W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie, strony nie wnoszą o wydanie takiego orzeczenia, a więc występuje to raczej w sytuacjach, gdy małżonkowie są po prostu w dobrych lub neutralnych relacjach i stwierdzają, że oboje albo żadne z nich nie ponosi winy za to, że małżeństwo się rozpadło.

Pozostaje pytanie – która ze stron może taki wniosek złożyć?

Aby sąd mógł orzec rozwód bez orzeczenia o winie, obie strony postępowania muszą zgodnie o to wnieść (zgodnie z art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd zaniecha orzekanie o winie “na zgodne żądanie małżonków”). Nie ma więc takiej możliwości, że tylko jedna ze stron żąda braku orzekania o winie, małżonkowie muszą być co do tego zgodni.

Skutki wniesienia żądania o rozwód bez orzekania o winie

Sprawy takie na pewno są krótsze niż te, gdzie sąd musi zbadać wystąpienie winy którejś ze stron postępowania. W przypadku spraw, w których strony wystąpiły o rozwiązanie stosunku małżeństwa bez orzeczenia o winie, sąd sprawdza jedynie, czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków oraz jeśli wskutek rozwodu nie ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych powodów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wynika to z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Jeżeli mają Państwo pytania co do postępowania sądowego, zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed.

Skip to content