Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

Adwokat Opole, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 13

  • 7.2020

Przepisy zmieniające ustawę prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących pojazdami

Przepisy zmieniające ustawę prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących pojazdami miały wejść w życie w lipcu 2020 roku. Z informacji publikowanych w ostatnim czasie wynika, iż na nowelizację będzie trzeba jednak trochę poczekać, najprawdopodobniej do stycznia 2021 roku.
Nowe przepisy wprowadzają dość duże zmiany i dotyczą głównie trzech obszarów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymanie prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h odnosiło się tylko i wyłącznie do obszaru zabudowanego. Po nowelizacji ograniczenie będzie dotyczyło wszystkich kategorii dróg (autostrad, dróg ekspresowych), a także obszarów niezabudowanych i stref ruchu. W tych przypadkach kierowca może zostać pozbawiony możliwości kierowania pojazdami aż na 3 miesiące. Z informacji przekazanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2018 roku policjanci zatrzymali 24,4 tys. praw jazdy, zaś w 2019 roku aż 41,5 tys. Po wprowadzeniu zmian ilość zatrzymanych dokumentów w ciągu roku może wzrosnąć nawet o 40 tys. rocznie.

Projekt zmieniający wprowadza również ujednolicenie dopuszczalnej prędkości pojazdu w obszarze zabudowanym, bez względu na porę dnia. Aktualnie obowiązuje podział, w godzinach od 5:00 do 23:00 dopuszczalna przędność to 50 km/h, zaś  w godzinach od 23:00 do 5:00 to 60 km/h. Po wejściu w życie nowelizacji, będzie obowiązywać jedna dopuszczalna prędkość 50 km/h, bez względu na godzinę.

Jedną z ważniejszych zmian jest kwestia ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub na nie wchodzącego. Nowe przepisy zapewne mają zapobiec licznym wypadkom. Z informacji opublikowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, iż w 2019 roku na przejściach dla pieszych w całej Polsce doszło do 3459 wypadków, w których zginęło 232 osoby, a 3370 osób zostało rannych.

Pomimo wstępnych założeń wprowadzenia przepisów w połowie 2020 roku, termin został przesunięty ze względu na trwające konsultacje społeczne. Opinie dotyczące nowelizacji są bowiem bardzo podzielone – Adwokat Opole

Zapraszamy do naszej Kancelarii Adwokackiej w Opolu – JHC ADWOKACI OPOLE

Comments are closed.

Skip to content