Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 24

  • 9.2024

Alimenty na dziecko – co obejmują?

Wstęp

Obowiązek alimentacyjny na dziecko może być zasądzony w wyroku alimentacyjnym albo w postępowaniu sądowym o zabezpieczenie alimentów. W dzisiejszym artykule tłumaczymy między innymi czym są alimenty, co się na nie składa i do kiedy przysługują.

Alimenty – czym one właściwie są?

W powszechnym rozumieniu, raczej nikomu nie jest obce, czym są alimenty. Trudność jednak pojawia się, gdy przychodzi moment, kiedy trzeba o nie zawnioskować i pojawia się pytanie – co zaliczyć na poczet alimentów i co tak naprawdę rozumiemy pod tym pozornie prostym pojęciem?

Alimenty na dziecko są uregulowane Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Alimenty to środki utrzymania w formie pieniężnej (czyli pewna wyliczona suma pieniędzy), rzeczowej (dostarczanie mieszkania, wyżywienia, zapewnianie leczenia, edukacji [również tej dodatkowej]) lub w formie mieszanej (czyli zarówno suma pieniędzy, jak i np. dostarczanie mieszkania, wyżywienia, zapewnianie dziecku leków, wizyt u lekarza, a także edukacji itp.).
Obowiązek alimentacyjny można więc albo w całości, albo w części wykonywać również osobistymi staraniami o wychowanie – czyli opieką.

Wspomniany obowiązek, ciążący na rodzicach dziecka (dzieci) wynika z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W myśl tego artykułu, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zgodnie zaś z art. 135 § 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (czyli dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego rodzica.

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumiemy jako potrzeby, które biorąc pod uwagę wiek, uzdolnienie, predyspozycje dziecka, zapewnią mu prawidłowy rozwój psychofizyczny.

Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego to zbiorcze pojęcie określające zarobki i dochody, jakie uzyskałby zobowiązany przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody. Nawet jeśli zobowiązany nie podejmuje pracy, ale np. ma ku temu możliwości, czyli wykształcenie, brak schorzeń uniemożliwiających pracę, doświadczenie zawodowe itd., to na tej podstawie wylicza się alimenty. Oczywiście nie tylko, ale są to przykładowe kwestie, które należy brać pod uwagę.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że według litery prawa, dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej i to niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Oznacza to, że im wyższy standard życia rodziców, tym na wyższym poziomie powinni oni zaspokajać potrzeby swoich dzieci i gwarantować im zaspokojenie nie tylko podstawowych potrzeb, ale i tych na „wyższym” poziomie, warunkowanych przez ich zarobki i generalny status społeczno-materialny.

Rodzaje i sposoby ustalania alimentów

  • dobrowolne alimenty na dziecko,
  • alimenty na nienarodzone dziecko,
  • alimenty na dziecko małoletnie (niepełnoletnie),
  • alimenty na pełnoletnie dziecko.

Co dokładnie obejmują alimenty?

  • wyżywienie,
  • zakup odzieży,
  • edukacja (podstawowa, zajęcia dodatkowe rozwijające dziecko),
  • leczenie (podstawowe wizyty kontrolne, jak i specjalistyczne leczenie, jeśli dziecko poważnie choruje),
  • rozrywka,
  • wypoczynek,
  • wakacje,
  • zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i zużycia mediów.

Ile wynoszą alimenty na dziecko i do kiedy się je płaci?

Wysokość alimentów jest zależna od dwóch kwestii. Po pierwsze, są to usprawiedliwione koszty utrzymania i wychowania dziecka, a po drugie – możliwości majątkowe oraz zarobkowe zobowiązanego rodzica. Nie ma uniwersalnej kwoty, ani nawet „widełek” ustawowych, alimenty zawsze trzeba wyliczyć samemu, biorąc pod uwagę powyżej wspomniane przesłanki, czyli np. jeśli mielibyśmy rozłożyć na części pierwsze pojęcie „usprawiedliwionych kosztów utrzymania i wychowania”, to chodzi tutaj np. o kwestię edukacji dziecka, tego, czy uczęszcza ono na jakieś zajęcia dodatkowe, czy potrzebuje specjalnych leków, wizyt u specjalistów (nawet jeśli dziecko nie choruje, to także trzeba podliczyć koszty zwykłych kontrolnych wizyt u lekarzy), koszty wycieczek szkolnych itp.

Co do okresu płacenia alimentów, nie ma tutaj jednej ustalonej granicy wiekowej. Alimenty na dziecko należą się, dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mają obowiązek dostarczać swojemu dziecku środki utrzymania i wychowania. Taki obowiązek istnieje nawet wówczas, jeśli dziecko ukończyło 18 lat, ale nadal się uczy (np. w szkole policealnej, albo studiuje) i nie ma żadnych własnych źródeł dochodu.

Może to być do 24-go roku życia, 25-go roku życia, a nawet dłużej, jeżeli dziecko jest niepełnosprawne i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać a przyjmowana renta nie pokrywa wszystkich potrzeb. Wszystko zależy więc od indywidualnych czynników.

Comments are closed.

Skip to content