30
9.2022
Koniec Getin Noble Banku. Ogłoszono przymusową restrukturyzację.
Na wstępie w ramach uspokojenia wszystkich Klientów Getin Noble Banku należy wskazać, że BFG[1] podał w dniu dzisiejszym, że w związku z przymusową restrukturyzacją banku jego Klienci nie muszą podejmować żadnych działań. Dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej Getin Banku będzie nadal aktywny. Hasła i loginy pozostają bez zmian. Nie ma też aktualnie żadnych powodów do obaw w związku ze zgormadzonymi w banku środkami, czy możliwością ich wypłaty.
Niewykonanie zobowiązania inwestorskiego i brak działań
Bezpośrednią przyczyną wszczęcia procesu restrukturyzacji była podana w czwartek wieczorem informacja Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu 20 mln zł kary na Leszka Czarneckiego – głównego akcjonariusza spółki i przewodniczącego rady nadzorczej.
Kwestia przeprowadzenia samej restrukturyzacji banku nie powinna być jednak wielkim zaskoczeniem, ponieważ Getin Noble Bank S.A. od 2016 r. notował nieprzerwanie straty roczne, 29 kwietnia 2022 r. bank poinformował publicznie o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.
Wskutek przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku jego działalność zostanie przeniesiona do Banku BFG, którego głównym akcjonariuszem będzie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Docelowo będzie działał pod nazwą VeloBank. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia.
Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.
Frankowicze
Pomimo tego, że nie ma aktualnie podstaw do obaw o zgromadzone przez Klientów Getin Noble Banku środki finansowe, to warto wskazać, że pod kątem postepowań o stwierdzenie nieważności umów zawartych z tych bankiem pewien niepokój może budzić fakt ewentualnej niewypłacalności banku za kilka lat, po zakończeniu sprawy sądowej. W hipotetycznej (lecz często spotykanej) sytuacji, gdy po przegraniu sprawy o stwierdzenie nieważności umowy w całości, bank zostanie zobowiązany na mocy wyroku do wypłaty frankowiczowi kwoty nadpłaty powyżej kwotę udzielonego kapitału, może się okazać, że będzie problem z wypłatą takich kwot. Szczególnie, że Getin Bank udzielał wielu kredytów frankowych, a ich umowy posiadają liczne klauzule niedozwolone, a zatem prawdopodobieństwo unieważnienia takiej umowy przez sąd jest bardzo wysokie.
Ważne!
Po wytoczeniu powództwa istnieje szansa na zawieszenie obowiązku spłacania rat kapitałowo-odsetkowych przez cały czas trwania postepowania sądowego.
Zachęcamy zatem, żeby osoby posiadające kredyt frankowy w Getin Noble Bank (a zawarty z poprzednikiem tj. Getin Bank S.A), jak najszybciej zainteresowały się możliwością wytoczenia sprawy o stwierdzenie nieważności umowy.
Zapraszamy do kontaktu.
Odnośnik:
[1] Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) – instytucja gwarantująca depozyty banków i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. Realizuje także działalność pomocową w stosunku do instytucji bankowych zagrożonych upadłością.
Powstała na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym[1] z dnia 14 grudnia 1994 r. Od 9 października 2016 r. jego funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2022 r. poz. 793).
BFG ma siedzibę przy ul. ks. Ignacego Jana Skorupki 4 w Warszawie.
Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bankowy_Fundusz_Gwarancyjny
[…] przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku S.A., o której pisaliśmy tutaj: https://www.jhcadwokaci.pl/koniec-getin-noble-banku-ogloszono-przymusowa-restrukturyzacje/, po tym jakie pierwsze emocje związane z tym faktem opadły, należy stanąć […]