Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 26

  • 2.2024

Mediacja rodzinna jako alternatywa dla procesu sądowego: korzyści i proces rozwiązywania konfliktów

W przypadku rodzinnych sporów i problemów z komunikacją, np. między małżonkami, alternatywą dla procesu sądowego może okazać się mediacja rodzinna. W przeciwieństwie do rozwiązywania problemów na drodze sądowej, mediacja nie jest tak kosztowna ani czasochłonna. Na czym polega ten proces i jakie korzyści zapewnia mediacja rodzinna? Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące zagadnienia i sprawdź, czy rozwiązanie sprawdzi się w Twojej sytuacji. 

Mediacja rodzinna – na czym polega?

W mediacjach rodzinnych, np. między skłóconymi małżonkami, bierze udział bezstronny mediator. Jego zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu sporu między stronami konfliktu oraz dojście do kompromisowych rozwiązań. Mediator nie podejmuje decyzji za osoby, których dotyczy spór, za to pomaga im we wzajemnym zrozumieniu swojego położenia oraz osiągnięciu porozumienia. Mediator zadaje pytania, uważnie słucha, wyciąga wnioski i podsumowuje wypowiedzi obu stron konfliktu.

Dzięki mediacjom i obecności mediatora, rodzina może wypracować odpowiednie rozwiązania problemów, zminimalizować stres związany np. z rozstaniem oraz zakończyć spór. W odróżnieniu od procesu sądowego, mediacje rodzinne skupiają się na przyszłości i odbudowie relacji, a nie na ocenie winy danej osoby czy błędów przeszłości. 

Obie strony konfliktu powinny wyrazić chęć udziału w mediacjach. Nie jest możliwe przeprowadzenie procesu, gdy jedna ze stron stosowała przemoc wobec członków rodziny lub nie wyraża zgody na taki sposób rozstrzygnięcia sporu.

Mediacje rodzinne mogą dotyczyć ustalenia porozumienia m.in. w przypadku wysokości alimentów na małżonka lub dzieci, podziału wspólnego majątku oraz opieki nad dziećmi.

Mediacja rodzinna – korzyści

  • Oszczędność czasu i pieniędzy

Procesy sądowe związane są często z wysokimi kosztami, mogą trwać wiele miesięcy. Mediacje rodzinne umożliwiają rozwiązanie sporu w szybszym terminie, co przekłada się na oszczędność czasu i środków finansowych.

  • Kontrola nad wynikiem procesu

Obie strony konfliktu mają kontrolę nad przebiegiem mediacji i ich wynikiem. Wszelkie decyzje podejmowane są przez skłócone osoby, a nie przez sędziego.

  • Poufność procesu

Rozmowy prowadzone w ramach mediacji są poufne i nie mogą zostać użyte przeciwko stronom podczas ewentualnego procesu sądowego w przyszłości.

  • Ochrona relacji rodzinnych

Mediacje kładą nacisk na ochronę relacji rodzinnych. Osoby, których dotyczy spór, są zachęcane przez mediatora do współpracy, przedstawiania swoich stanowisk i proponowania korzystnych rozwiązań.

  • Mniejszy stres

Rozwiązywanie konfliktów za pomocą mediacji jest mniej stresujące niż udział w procesie sądowym. Chęć współpracy przyczynia się do zmniejszenia napięć i budowania pozytywnych relacji między stronami sporu.

Proces rozwiązywania konfliktów poprzez mediację rodzinną

  1. Strony pozostające w sporze wspólnie wybierają mediatora.
  2. Podczas pierwszego spotkania, mediator wyjaśnia zainteresowanym reguły mediacji.
  3. Następnie mediator przeprowadza wspólne oraz indywidualne rozmowy ze stronami konfliktu.
  4. Skłócone osoby wspólnie omawiają najlepsze w danej sytuacji rozwiązania i starają się dojść do porozumienia.
  5. Po ustaleniu ostatecznych decyzji, strony konfliktu podpisują ze sobą ugodę.
  6. Mediator przekazuje ugodę do sądu, który ją zatwierdza. Jest to równoznaczne z zakończeniem mediacji.

Podsumowanie

Mediacje rodzinne są alternatywą dla procesów sądowych i oferują obu stronom rozwiązanie konfliktu w mniej stresujący sposób. Należy pamiętać, że mediacje wymagają aktywnego zaangażowania uczestników procesu i osiągnięcia wspólnego porozumienia pod okiem mediatora. W ten sposób możliwe jest zaspokojenie oczekiwań wszystkich osób, których dotyczy konflikt, a także odbudowa relacji rodzinnych.

Comments are closed.

Skip to content