Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 27

  • 7.2021

Polski Ład. Czy na pewno taki sprawiedliwy dla wszystkich?

Przedstawiony wczoraj przez rząd projekt Polskiego Ładu to znaczące zmiany w podatkach. W  jego założeniach kwota wolna ma wzrosnąć do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy do 120 tys. Co fundamentalne – zlikwidowane mają zostać odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie ona naliczana nie ryczałtowo jak dziś, ale proporcjonalnie. Wyjątkiem ma być oskładkowanie ryczałtowców. Dla nich wysokość składki ma wynosić jedną trzecią podatku, jaki powinni zapłacić. Czy te zmiany są sprawiedliwe dla przedsiębiorców? Ich wprowadzaniu przeciwna jest część przedsiębiorców, co wynika przede wszystkim w zmianie wysokości składki zdrowotnej i braku możliwości jej odliczenia.

– “Rozwiązaniem jest wprowadzenie jednolitej dla wszystkich – bez względu na rodzaj i formę wykonywanej pracy – składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) bez możliwości odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę” – zaznaczył premier Morawiecki.

Po kolei. Czym jest Polski Ład?

To program społeczno-gospodarczy partii rządzącej, który ma na celu pomóc Polakom poprawić ich sytuację finansową po pandemii koronawirusa. Zakłada m.in. zwiększenie finansów na opiekę zdrowotną do 7 proc. PKB oraz obniżkę podatków dla 18 mln Polaków. Przewiduje też korzyść dla emerytów, którzy mają docelowo otrzymać nieopodatkowaną emeryturę do 2,5 tys. zł.

Podczas prezentacji projektu resort finansów wyliczył, że z Polskiego Ładu skorzysta 18 mln podatników, z czego połowa przestanie w ogóle płacić podatek dochodowy. Największe kontrowersje budzą wskazane już powyżej zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ci lepiej zarabiający zapłacą znacznie więcej niż dziś, bo zwiększy się progresja w systemie. Jak określił to wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński  – „Polski Ład to podatkowy fair play wobec państwa”. Jednak, czy na pewno? Spora część osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie zyskają na „ładzie” nic, a jeszcze prawdopodobnie na nim stracą, pyta, czy to nie właśnie oni zatrudniają pracowników, stworzą miejsca pracy, a przy tym odprowadzają stosunkowo najwyższe daniny publiczne? I czy zatem faktycznie jest takie „fair” odbieranie im chociażby możliwości odliczenia (i tak dużo zwiększonej) składki zdrowotnej od podatku dochodowego?

Ryczałt

Nowością, którą przewiduje Polski Ład jest propozycja składki zdrowotnej dla osób, które chcą płacić ryczałtowy PIT. Ma ona wynosić jedną trzecią stawki podatku płaconego przez danego podatnika. Ponieważ stawki ryczałtu wynoszą od 3 proc. do 17 proc., to znaczy, że składka będzie dla nich wynosić od 1 do 5,6 proc. To oznacza, że zsumowany podatek i składka będą wynosiły dla ryczałtowca od 4 do 22,6 proc. przychodu.

Ciekawa jest również propozycja rządu zakładająca obniżkę stawek ryczałtu dla niektórych grup: dla zawodów medycznych, architektów, czy rzeczoznawców budowlanych. Ma ona spaść z 17 na 14 proc., a dla pracowników branży IT z 15 do 12 proc. Takie rozwiązania mają prawdopodobnie zachęcić do przechodzenia na ryczałt osoby, które dziś są na skali lub płacą podatek liniowy.

Podatek liniowy

Osoby, które zostaną na podatku liniowym, miałyby nadal płacić podatek w wysokości 19 proc. oraz zmienioną, nową 9 proc. składkę zdrowotną, czyli łącznie 28 proc.

Niepewność

W chwili obecnej PIS-owi brakuje głosów do pewnego przyjęcia założeń Polskiego Ładu przez parlament, ponieważ w obecnym kształcie sprzeciwia mu się koalicyjne Porozumienie. Jej lider otwarcie przyznał, że proponowane zmiany sprawią, że “miliony ciężko pracujących Polaków” będą płacić wyższe daniny. Jarosław Gowin wskazał, że popiera rozwiązania z Polskiego Ładu, ale nie ma jego zgody dla zmian w systemie składkowo-podatkowym w obecnym kształcie.

Czekamy więc.

www.jhcadwokaci.pl

 

Comments are closed.

Skip to content