Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu

Propozycja ugodowa KNF w sprawach frankowych. Warto skorzystać?

  • 1 lutego 2021
  • Radca prawny Karolina Jabłkowska Byrska
  • Możliwość komentowania Propozycja ugodowa KNF w sprawach frankowych. Warto skorzystać? została wyłączona

W grudniu zeszłego roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, aby zaczęły przedstawić kredytobiorcom atrakcyjne warunki ugód w sprawach kredytów frankowych. Cel jest prosty – stworzyć alternatywę dla ścieżki sądowej. Klienci banków mieliby rozliczać się z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę banku. Stwierdzono, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył i uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich.

Nasuwa się jednak istotne pytanie – dlaczego akurat teraz padła powyższa propozycja, skoro od wielu lat banki negowały wszelkie możliwości ugodowego załatwienia sprawy?

Moim zdaniem dlatego, ponieważ najświeższa statystyka w sprawach frankowych pokazuje, że kredytobiorcy, którzy odważyli się wytoczyć proces bankom wygrywają aktualnie w ponad 90%. Rok 2020 r. był szczególnie dobry dla frankowicza-konsumenta, posiadającego kredyt indeksowany do CHF. Choć nie jest to oczywiście pewnikiem, jednak szanse unieważnienia umowy kredytowej są obecnie bardzo wysokie. Co niezwykle ważne, sądy coraz rzadziej decydują się również na tzw. „odfrankowienie” umowy kredytowej, czyli na wariant w którym, umowa jest wykonywana dalej, ale bez powiązania z kursem waluty obcej i przy zachowaniu oprocentowania określonego umową.

Mam nadzieję, że powyższy akapit pozwolił Państwu zrozumieć, dlaczego akurat teraz, po tylu latach, KNF przedstawia propozycję polubownego rozwiązania sporu. Banki znalazły się po prostu na pozycji, co do zasady, przegranej. Kredyty hipoteczne indeksowane, jak i denominowane są tak niesprawiedliwe dla kredytobiorców, że aż nieważne. Kropka. A że banki są teraz w ciężkiej sytuacji finansowej, ponieważ ostatecznie oddawały ludziom do bezpłatnego korzystania swój kapitał na kilkanaście lat – trudno. Wiedziały co robią wprowadzając skrajnie niekorzystne (niedozwolone) klauzule do umów kredytowych i wykorzystywały tym samym ciężkie sytuacje finansowe ludzi nieposiadających zdolności kredytowej, w tym możliwości wzięcia kredytu w polskich złotówkach. Oczywiście są przypadki, w których kredyty te brane były przez osoby majętne i interesujące się sytuacją rynku walutowego do wybudowania sobie np. hotelu. Ale te umowy często unieważniane nie są.

Czy warto więc skorzystać z propozycji KNF?

Dla przykładu wskażę bardzo ogólną, czysto teoretyczną symulację korzyści, jakich może się spodziewać kredytobiorca frankowy.

Przy założeniu, ze kredyt został wzięty w wysokości 300.000 zł na okres 30 lat w 2007 r., jeżeli nie zrobią Państwo dalej nic to aktualny stan zadłużenia wynosi ok. 316.000 zł, a łączna spłata od 2007 r. wyniosła już ok. 250.000 zł. Zadłużenie jest więc większe niż w dniu brania kredytu.

Natomiast korzyści z wytoczenia sprawy sądowej są następujące:

a) jeżeli dojdzie do unieważnienia umowy – aktualny stan zadłużenia wynosiłby zaledwie ok. 41.773 zł, ponieważ łączna spłata na rzecz banku wynosi aktualnie ok 250.000 zł. Łączna korzyść w takim przypadku to ok. 275.000 zł;

b) jeżeli dojdzie do „odfrankowienia” umowy – aktualny stan zadłużenia wynosiłby ok. 91.000 zł zł, łączna korzyść wynosiłaby 229.000 zł;

Jeżeli natomiast skorzystaliby Państwo z propozycji KNF, łączna korzyść wyniosłaby ok. 117.000 zł, a zatem jest o wiele niższa niż w przypadku wstąpienia na drogę sądową. Oczywiście plus jest jeden – szybkość, ponieważ trzeba mieć świadomość tego, że postępowanie sądowe trwa, czasami do roku, a czasami o wiele dłużej. Czy to jest to dobre rozwiązanie? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

W następnym artykule odpowiem Państwu na pytanie, czy jest możliwość niepłacenia rat kredytowych podczas trwania całego postępowania sądowego o unieważnienie umowy.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości lub pytania – zachęcam do kontaktu ze mną.

Karolina Jabłkowska-Byrska, radca prawny

Tags: , , , ,

Comments are closed.

Skip to content