Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami. Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

Adwokat Opole
  • 04

  • 10.2019

Na ten wyrok czekały setki tysięcy Polaków. Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Co to oznacza?

W dużym skrócie oznacza to, że banki powinny wyeliminować z umów niezgodne postanowienia umowne. Najpierw jednak kilka faktów. Frankowiczów jest w Polsce ok. 470 tys., a suma ich kredytów opiewa na ok. 125 mld zł. Do 3 października br. tylko 1 na 10 wyroków sądowych był dla nich korzystny. Pozostałe 9 wygrywały banki. Teraz jednak, po wyroku Trybunału sytuacja może się diametralnie odwrócić.

Wynika to z tego, że sąd nie ma możliwości zastąpienia sprzecznych z prawem zapisów w umowie kredytowej innymi rozwiązaniami – uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stwierdzenie to jest kluczowe i oceniane jako korzystne dla frankowiczów. Z jednej strony daje możliwość unieważnienia umowy kredytowej, z drugiej – zdaniem części prawników – może skutkować “odwalutowaniem” kredytu, licząc po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania, zmniejszeniem obecnego zadłużenia i spadkiem raty kredytu.

Z drugiej jednak strony, przedmiotowy wyrok TSUE może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego sektora bankowego. Więcej informacji podamy Państwu juz wkrótce.

Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej na temat wpływu wyroku TSUE na swoją sytuację prawną, zapraszamy do kontaktu z kancelarią JHC Adwokaci s.c.

 

Żródła i więcej informacji:

https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/kredyty-frankowe-wyrok-tsue-korzystny-dla-frankowiczow-raty-kredytu-we-frankach-beda-mniejsze,974241.html

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wyrok-tsue-ws-frankowiczow-mozliwe-konsekwencje-dla-polski/n84ycdn

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/310039982-Trybunal-Sprawiedliwosci-UE-wydal-wyrok-ws-frankowiczow.html

Treść wyroku:

https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4333000/4333384-tsue-skan-wyroku.pdf

Comments are closed.