29
10.2024
Opieka nad dziećmi po rozwodzie: Twoje prawa i obowiązki
Według statystyk w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba rozwodów. W sytuacji, gdy rozstający się partnerzy wychowują wspólne potomstwo, konieczne jest uregulowanie takich kwestii jak rodzaj sprawowania władzy rodzicielskiej, miejsce zamieszkania małoletniego oraz ustalenie kontaktów rodzica z dzieckiem. W niniejszym artykule omówimy prawa i obowiązki obojga rodziców, które dotyczą opieki nad dziećmi po rozwodzie.
Rodzaje władzy rodzicielskiej po rozwodzie
- Opieka wspólna
Każdy z rodziców ma takie samo prawo do decydowania o istotnych sprawach związanych z wychowaniem dziecka (mimo iż nieletni na co dzień mieszka z jednym z rodziców). Taki rodzaj opieki jest możliwy wyłącznie w sytuacji, gdy rodzice potrafią ze sobą współpracować i pozostają w stałym kontakcie.
- Opieka jednostronna
W takim przypadku sprawowanie opieki jest zasądzone tylko jednemu z rodziców i tym samym drugi ma ograniczoną władzę rodzicielską. Nie może więc decydować o istotnych kwestiach związanych z dzieckiem. Do opieki jednostronnej dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy byli partnerzy pozostają w konflikcie i podejmowanie wspólnych decyzji jest niemożliwe.
- Opieka naprzemienna
W tym systemie rodzice dzielą się na równi odpowiedzialnością za opiekę nad dzieckiem — na przykład małoletni przebywa u ojca przez 2 tygodnie, a następnie spędza taki sam czas u matki. Takie rozwiązanie również wymaga wspólnego zaangażowania i zgodności między rodzicami.
W jaki sposób sąd decyduje o opiece nad dzieckiem?
Sąd podczas ustalania rodzaju sprawowania władzy rodzicielskiej zawsze kieruje się dobrem dziecka, biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in.:
- zapewnienie dziecku stabilnych i bezpiecznych warunków do życia i rozwoju,
- dotychczasowe relacje i stopień więzi dziecka z obojgiem rodziców,
- stosunki między rodzicami (czy są zdolni do podjęcia współpracy w wychowaniu dziecka),
- zdanie małoletniego, jeśli dziecko jest w takim wieku, że może w pełni świadomie określić, z kim chce mieszkać.
W przypadku, gdy rodzic nie wykonuje należycie swoich obowiązków lub nadużywa swoich praw wobec dziecka, sąd może zdecydować o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Obowiązek finansowy
Głównym obowiązkiem rodziców jest zadbanie o finansowe zabezpieczenie potrzeb małoletniego. Najczęściej to na rodzicu, z którym dziecko nie mieszka na co dzień, ciąży obowiązek płacenia miesięcznych alimentów. Wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie m.in. możliwości finansowych rodzica, dotychczasowego standardu życia dziecka oraz jego potrzeb.
Prawo do kontaktów z dzieckiem
Utrzymywanie kontaktów z małoletnim jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem każdego rodzica. Co więcej, kontakty mogą odbywać się nawet w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej (chyba że takie spotkania stanowią zagrożenie lub negatywnie wpływają na dziecko). Byli małżonkowie nie powinni więc utrudniać sobie wzajemnie kontaktów z dzieckiem, bowiem działają wtedy niezgodnie z prawem i ustaleniami sądu. Powinni uszanować wolę swojej pociechy o chęci utrzymywania kontaktów z ojcem lub matką, nawet jeśli są temu przeciwni.
Podsumowanie
Małżonkowie, mimo podjęcia decyzji o rozwodzie, nadal pozostają rodzicami, dlatego w swoich działaniach powinni mieć na uwadze zawsze dobro dziecka. Na byłych małżonkach spoczywa obowiązek zapewnienia małoletniemu odpowiednich warunków do życia i rozwoju. Rodzic, z którym dziecko mieszka na co dzień, powinien także uszanować potrzeby swojej pociechy i respektować decyzję sądu dotyczą ustalonego sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej. Mowa o umożliwieniu regularnych kontaktów małoletniego z ojcem lub matką. W konfliktowych czy trudnych sytuacjach rodzice mogą skorzystać z pomocy mediatora, bądź udać się do sądu w celu ustalenia nowych zasad sprawowania opieki.
KATEGORIE: adwokat Strzelce Opolskie, Bez kategorii, Prawo karne, przestępstwo, sprawa karna | TAGI: adwokat , bójka , pobicie , Prawo karne , sprawa karna