Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

kredyt we frankach, frankowicze, sprawy frankowe, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 09

  • 6.2021

Sprawy frankowe masowo wpływają do sądu

Sprawy frankowe zalewają Sąd Okręgowy w Warszawie. W związku z tym, od 1 kwietnia br. powstał w tym sądzie specjalny wydział, który będzie rozpoznawał wyłącznie sprawy frankowiczów. Początkowo zostało oddelegowanych do niego 16 sędziów jednak jest prawdopodobne, że liczba ta się zwiększy, ponieważ spodziewany jest dalszy wzrost spraw o unieważnienie umów kredytowych we franku.

Statystyki

W 2019 roku wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie 4634, a w 2020 r. za sprawą wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubaków sąd ten odnotował trzykrotny wzrost takich pozwów – tj. 15 588.  W 2020 roku w całej Polsce do sądów wpłynęło 30 632 spraw frankowych.

Z kolei według danych Związku Banków Polskich, na koniec pierwszego kwartału 2021 r. w sądach było około 47 tys. spraw dotyczących kredytów walutowych. W samym kwietniu br. przybyło ok. 3 tys. nowych pozwów. Wynika z tego, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Wartość roszczeń wyniosła ponad 8,2 miliarda złotych – wynika z kwartalnych raportów finansowych banków.

Powyższe dane obejmują osiem banków notowanych na giełdzie: mBank, Santander, PKO BP, Bank Millennium, Bank Pekao, Getin Noble Bank, ING BSK, Citi Handlowy i BNP Paribas.

Największa liczba pozwów została skierowana przeciwko mBankowi. Na koniec pierwszego kwartału było to 8,98 tys. Na drugim miejscu pod względem liczby pozwów znalazł się PKO BP, któremu wytoczono prawie 6,95 tys. spraw. Bank Millennium poinformował o ponad 6,8 tys. spraw.

Ugoda z bankiem zamiast procesu

Jednocześnie większość banków pracuje nad propozycjami ugód dla swoich Klientów. Z doświadczenia wiem, że takie ugody są proponowane coraz częściej osobom posiadającym kredyty we franku. Klienci często zwracają się do naszej kancelarii o opinię w związku z przedstawioną propozycją banku. W takiej sytuacji sugeruję jednak aby mieć na uwadze, że ugoda zawarta w takim trybie nigdy nie będzie tak korzystna, jak sądowe unieważnienie umowy kredytowej. Korzyść uzyskana dla frankowicza na podstawie takiego porozumienia jest z reguły o kilkadziesiąt tysięcy mniejsza, a dodatkowo – co bardzo ważne – umowa trwa dalej zgodnie z jej postanowieniami. Z kolei w przypadku jej unieważnienia umowa nie istnieje od chwili jej zawarcia.

Co więcej zdarza się również, że po analizie umowy Klienta okazuje się, że kapitał został już przez niego spłacony i w przypadku unieważnienia takiej umowy przez sąd, bank będzie musiał zwrócić mu istniejącą już nadpłatę, która wynosi od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

W razie pytań, zapraszam do kontaktu.

Karolina Jabłkowska-Byrska

Radca prawny

 

Więcej informacji:

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/kredyty-frankowe-ile-spraw-przeciw-bankom-trafilo-do-sadow-w-i-kwartale-2021-5107714

https://www.prawo.pl/biznes/sprawy-frankowe-sady-czekaja-na-uchwale-sadu-najwyzszego,507314.html

Comments are closed.

Skip to content