Baza wiedzy

Zapoznaj się z naszymi artykułami.
Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.

, Dobry Adwokat Opole | Kancelaria Adwokacka w Opolu
  • 15

  • 7.2024

Wykroczenie po alkoholu – jakie są konsekwencje i jak się bronić?

Jazda pod wpływem alkoholu jest poważnym wykroczeniem, a osoby, które dopuściły się takiego czynu, muszą liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Kierowcy oskarżeni o wykroczenie po alkoholu mogą jednak bronić się przed ukaraniem przez organy prawne. Dowiedz się więcej o prawnych konsekwencjach jazdy po spożyciu alkoholu.

Kiedy mówimy o wykroczeniu po alkoholu?

Obowiązujące w Polsce przepisy wskazują, że każda osoba prowadząca pojazd powinna być w pełni trzeźwa. Spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu może zaburzać percepcję kierowcy i stać się przyczyną wypadków drogowych.

Do wykroczenia po alkoholu dochodzi, gdy u osoby kierującej autem, motocyklem lub innym pojazdem lądowym, powietrznym lub wodnym, stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Odpowiednikiem tych wartości jest stężenie alkoholu od 0,1 mg do 0,25 mg w wydychanym powietrzu.

Jeżeli powyższe wskaźniki zostaną przekroczone – mówimy o jeździe w stanie nietrzeźwości, co jest klasyfikowane jako przestępstwo.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest traktowane bardzo poważnie i zaliczane do spraw z zakresu prawa karnego. Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu szczegółowo regulują zapisy Kodeksu Wykroczeń. Na kierowców mogą zostać nałożone następujące kary, takie jak:

  • kara grzywny

Kary finansowe za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu mogą być bardzo wysokie. Kierowcy, którzy mają od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, mogą otrzymać grzywnę w wysokości co najmniej 2500 do nawet 30 000 złotych. Również rowerzyści jeżdżący po spożyciu alkoholu powinni liczyć się z sankcjami – w ich przypadku grzywny mogą sięgać do 1000 złotych.

  • punkty karne

Za jazdę pod wpływem alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości, kierowca otrzymuje 15 punktów karnych. Należy pamiętać, że po zgromadzeniu 24 punktów w ciągu dwóch lat następuje automatyczne zawieszenie prawa jazdy.

  • tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów

Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat w przypadku wykroczenia po alkoholu. 

Jeżeli doszło do kolizji lub wypadku drogowego z winy kierowcy jeżdżącego po spożyciu alkoholu lub osoba kierująca pojazd jest recydywistą, sąd może nałożyć również całkowity zakaz prowadzenia pojazdów. Minimalny wymiar kary to 3 lata, a w przypadku rażących przewinień może ona trwać dożywotnio.

Rowerzyści, którzy dopuścili się wykroczenia, mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

  • areszt lub więzienie

Gdy kierowca spowoduje wypadek po spożyciu alkoholu, na skutek którego dojdzie do uszkodzenia ciała innych osób, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności. Najkrótszy wymiar kary to 3 miesiące, a maksymalnie nawet 3 lata więzienia, w zależności od skutków wypadku i stopnia zawinienia. W przypadku śmierci uczestników wypadku kara może być jeszcze surowsza.

Warto wiedzieć, że wykroczenie po alkoholu zostaje odnotowane w rejestrze karnym. Konsekwencją tego mogą być np. trudności z otrzymaniem zatrudnienia w sektorach, które wymagają od kandydatów zaświadczenia o niekaralności.

Jak się bronić w przypadku wykroczenia po alkoholu?

Osoby, które dopuściły się jazdy pod wpływem alkoholu lub zostały oskarżone o popełnienie wykroczenia, mają prawo do obrony przez adwokata. Prawnik wyjaśni kierowcy jego sytuację prawną i możliwości rozwiązania trudnej sytuacji, a także konsekwencje wykroczenia. Adwokat od spraw karnych zajmie się także przedstawieniem odpowiednich dowodów przed sądem, które będą przemawiać na korzyść oskarżonego, jak np. nieprawidłowo przeprowadzone badanie alkomatem lub zatrzymanie kierowcy niezgodnie z prawem.

Podsumowanie

Jazda pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, które skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi dla kierowcy. Może on otrzymać wysoką karę grzywny, punkty karne, a także tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku zatrzymania przez policję czy oskarżenia o prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu należy zachować spokój i skorzystać z prawa do pomocy prawnej. Dzięki współpracy z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych można udowodnić swoją winę lub starać się o sprawiedliwy wyrok za popełnione wykroczenie.

Comments are closed.

Skip to content