Zapoznaj się z naszymi artykułami. Może znajdziesz w nich rozwiązanie swojej sprawy.
14
10.2024
Bójka a pobicie – jakie są różnice?
Wstęp
Bójka i pobicie bardzo często, zwłaszcza w języku potocznym, są uznawane za pojęcia tożsame, chociaż wcale nimi nie są. Zwłaszcza, jeśli spojrzymy na nie z perspektywy prawa karnego. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy, na czym polegają oba te przestępstwa, jakie kary za nie grożą i czym tak naprawdę się różnią.
Definicja bójki
Jeśli chodzi o definicję „bójki”, odwołamy się do orzecznictwa Sądu Najwyższego. Według wyroku z dnia 21 maja 1973 roku (III KR 91/73) – „(…)bójką jest takie zachowanie się, w którym następuje zwada, starcie pomiędzy osobami (których jest co najmniej trzy), a każdy z jej uczestników występuje w podwójnym charakterze, raz jako napastnik, raz jako napadnięty”
Definicja pobicia
Z kolei jeśli chodzi o pobicie, tutaj również przydatny będzie wyrok Sądu Najwyższego, tym razem z 5 listopada 1980 roku, według którego pobicie to „napaść co najmniej dwóch sprawców na jedną lub więcej osób. Nie oznacza to jednak, że w wypadku większej liczby pokrzywdzonych poszczególni sprawcy muszą wziąć udział w pobiciu każdego z nich, gdyż do bytu przestępstwa wystarczające jest działanie skierowane chociażby przeciwko jednemu z pokrzywdzonych”.
Różnice pomiędzy bójką a pobiciem
Zasadnicze różnice pomiędzy bójką a pobiciem sprowadzają się do następujących okoliczności:
każdy uczestnik bójki jest jednocześnie osobą atakującą i atakowaną,
pobicie to czynna napaść dwóch lub więcej osób na jedną osobę albo grupy osób na inne osoby.
Co może zostać uznane za udział w bójce?
Za udział w bójce, oprócz atakowania “przeciwnika”, można uznać również samą obecność przy tego typu zajściu, ponieważ takie zachowanie jest równoznaczne z poparciem tego, co obserwujemy, czyli udziałem w bójce będzie również bierne przypatrywanie się i nie podejmowanie prób rozdzielenia napastników czy chociażby słownego zniechęcenia od ataków.
Karalność bójki i pobicia
Zgodnie z art. 158 Kodeksu karnego, zarówno przestępstwo bójki, jak i pobicia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W art. 159 jest opisane przestępstwo bójki lub pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów (broń palna, nóż itp.), w przypadku takiego czynu kary ustawowe są wyższe, a jest to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Podsumowanie
Podsumowując, pomimo pewnego podobieństwa, bójka i pobicie prezentują pewne różnice, które są istotne z punktu widzenia orzecznictwa. Jeśli mają Państwo inne pytania dotyczącego tego tematu lub innych kwestii związanych z prawem karnym, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.