15
11.2024
Stan wyższej konieczności – kiedy występuje i na czym polega?
Stan wyższej konieczności
Według art. 26 Kodeksu karnego, nie popełnia przestępstwa osoba, która działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro, które zostaje poświęcone, ma niższą wartość niż dobro, które jest ratowane. Nie popełnia przestępstwa również ten, kto ratując dobro chronione prawem, poświęca dobro, które nie ma wartości wyższej od dobra ratowanego (może mieć równą wartość).
O co w tym tak właściwie chodzi?
Aby wytłumaczyć specyfikę stanu wyższej konieczności, warto sięgnąć do definicji obrony koniecznej i tego, “czym jest” ta prawie bliźniacza instytucja. W przypadku obrony koniecznej występował bezpośredni, bezprawny zamach na dobro chronione prawem. Tutaj, przy stanie wyższej konieczności, mamy do czynienia z bezpośrednim niebezpieczeństwem, grożącym dobru chronionemu prawem.
Co to oznacza w praktyce? W przypadku “zamachu”, chodzi o działanie człowieka, czyli dosłownie atak jednej osoby na drugą osobę, która w tej sytuacji musi podjąć jakieś kroki, żeby się obronić. W stanie wyższej konieczności, niebezpieczeństwo jest bardziej nieostrym pojęciem – może to być np. trzęsienie ziemi, pożar, atak terrorystyczny, atak agresywnego zwierzęcia (które będą wówczas “przyczyną”, a skutkiem będzie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, a więc dóbr chronionych prawem).
przesłanki
Aby móc zastosować instytucję stanu wyższej konieczności, muszą wystąpić przesłanki wskazane w art. 26 Kodeksu karnego, mianowicie osoba, która poświęciła dane dobro, musiała być świadoma tego, iż dobru, które ratuje grozi niebezpieczeństwo, że to niebezpieczeństwo jest bezpośrednie oraz że nie można było uniknąć go inaczej niż poświęcając któreś z dóbr. Osoba musi również działać z intencją ratowania dobra, które przedstawia wartość wyższą, kosztem dobra o niższej wartości.
Orzecznictwo o stanie wyższej konieczności
Podsumowanie
Stan wyższej konieczności to niezwykle przydatny kontratyp, występujący w prawie karnym i stanowi odpowiedź prawa na takie sytuacje, gdy człowiek w obliczu zagrożenia jest niemalże zmuszony do poświęcenia innego dobra (np. cudzego mienia), aby ratować dobro cenniejsze – ludzie zdrowie lub nawet życie. Wartość tej instytucji w polskim systemie prawnym jest więc nieoceniona.
KATEGORIE: adwokat opole, adwokat Strzelce Opolskie, Bez kategorii, Prawo karne, sprawa karna | TAGI: kontratyp , Prawo karne , sprawa karna , stan wyższej konieczności